Auto - fot. pixabay.com
Kategorie:

Od 1 października będzie można podróżować bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Avatar
Opublikowane przez admin

Od 1 października 2018 roku kierowca nie będzie musiał posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania ważnej polisy OC, a ich brak nie będzie karany mandatem. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało nowelizację ustawy – Prawo o ruchu drogowym – uchwalona przez Sejm w 9 maja 2018r. (Dz.U., poz.957), która zakłada odejście od karania kierowców za brak dowodu rejestracyjnego przy kontroli drogowej.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski, podpisał komunikat, który od 1 października zwolni kierowców z konieczności posiadania przy sobie wspomnianych dokumentów. – Obowiązek wożenia dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia zniknie z prawa. Wierzę, że ułatwi to życie kierowcom – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Podczas kontroli drogowej uprawnione służby, np. Policja lub Inspekcja Transportu Drogowego sprawdzą dane dotyczące pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Od dnia 1 października 2018r. zmieni się również sposób zatrzymywania i zwrotu dowodu rejestracyjnego. Dotychczas w przypadku, gdy pojazd nie spełniał wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego dokument był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie.
Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Czy dowód rejestracyjny nie będzie już potrzebny?
Dowód rejestracyjny nadal będzie niezbędny przy załatwianiu formalności m.in. w trakcie przeglądu na Stacjach Kontroli Pojazdów, a także  przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym.

Czy muszę wozić ze sobą prawo jazdy?
Prowadzący pojazd nadal będzie musiał mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty.